HİZMET VERDİĞİMİZ SEKTÖRLER

<p>SİGORTA</p>

SİGORTA

Sigorta  sektöründe gerçekleştirilen gizli müşteri ve gölge müşteri projelerinde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda şube yada aktif saha çalışanlarına yönelik performans ölçümleri uygulamaktayız.

Gizli müşterileri genellikle ürün bilgisinin yanında, müşterinin ihtiyaç analizi ve doğru ürün sunma yeteneklerini gözlemlerken tüm satış süreçlerine hakimiyet ve ikna kabiliyeti ölçümleride gizli müşteri kriterleri arasında yer almaktadır.  Personellerin fiziki görünüş ve kurumsal görünüm kriterlerine uygunluğu , müşteriyi kazanma ve satış çabaları en önemli kriterler arasında yer almaktadır.

Markalar için özel olarak tasarladığımız soru formu ve yenilikçi bakış açımız ile artık bayi yada şubenize gelen  tüm müşterileriniz gizli müşteri standartlarında hizmet sunularak mutlu edilecek.  

<p>HİPERMARKETLER</p>

HİPERMARKETLER

<p>MARKET&nbsp;&nbsp;S&Uuml;PERMARKET</p>

MARKET  SÜPERMARKET

Market ve süpermarketlerde gizli müşteri çalışmalarında temel prensiplerimiz; reyon çalışanlarının müşterilerle olan etkileşimleridir. Kendisinden yardım isteyen bir müşteriye aradığı ürünleri bulması konusunda yada stokta olmayan bir ürünü talep etmesi halinde ilgili ürünün temini yada alternatif ürünlerin önerilmesi noktasında gizli müşteri kontrol noktaları şekillendirilmektedir. Böylelikle gizli müşteri hizmetlerimizden faydalanan market ve süpermarketler mevcut müşterilerine sağladığı hizmet kalitesini yükselterek satış potansiyelini ve müşteri bağlılığını artırmaktadır.

Gizli müşteri projelerimizde bir diğer önemli unsur ise denetlenen noktanın fiziki şartlarıdır; hizmet noktasının temizlik ve düzeni , uygun şekilde iklimlendirmesi ve daha pek çok görsel ve duyusal unsur gizli müşterilerimiz tarafından detaylı olarak irdelenerek yönetim birimlerine raporlanmaktadır.

Yeni bir müşteri kazanmak mevcut müşterilerinizi elde tutmaktan 5 kat daha maliyetli bir süreçtir. Gizli müşteri projelerimizle müşterilerinize sunmuş olduğunuz hizmet standartlarını ölçümleyerek güçlü yönler ve geliştirilmesi gereken noktaları tespit ederek detaylı şekilde raporlar sunmaktayız. Böylelikle tüm hizmet noktalarında Personellerinizin dinamik bir hizmet sunumu ve kurumsal hedefler doğrultusunda yönlendirilmesini sağlayarak. Hizmet noktası ve personel bazlı olarak karşılaştırmalı analizler yapılmasını sağlayan veriler sunmaktayız. 

<p>HAZIR GİYİM MAĞAZALARI</p>

HAZIR GİYİM MAĞAZALARI

<p>CAFE / RESTORAN / FASTFOOD</p>

CAFE / RESTORAN / FASTFOOD

Cafe restoran fastfood zincirleri ülkemizde gizli müşteri yada gölge müşteri ziyaretlerinin en sık yapıldığı sektörlerdir. Gıda konusu hassas bir değer taşıdığından bu sektörlerde faliyet gösteren hiçbir marka hizmet noktalarının işleyişini tesadüflere yada bir takım verimsiz denetim mekanizmalarına bırakamaz. Markalar arası rekabetin sertleştiği günümüzde ise tüm rakiplerinizin aynı dış etmenlerden etkilendiği düşünülürse bu zorlu rekabet şartlarında bir adım önde olmanın yolu; dönüp içimize bakmaktadır. Kaybettiğimiz her müşterinin kendi çevresindeki ortalama olarak 16 kişiye yaşadığı deneyimle ilgili olumsuz bir referans verdiği bilinmektedir. Markaların rekabet yarışında geri kalmamalarının yolu ise sahip olduğu güçlü ve zayıf yönleri bilerek bir sonraki aksiyonunu bu doğrultuda almasına bağlıdır. Müşteriyle buluştuğunuz o çok değerli ve hassas anlarda müşterileri sağduyulu şekilde kavrayıp mutlu edemeyen bir markanın yaşam ömrü bu sağduyu konusunda başarılı olan başka markaların yaygınlaşmasıyla hızlıca son bulacaktır. Bu kıymetli anlar için hazırlanan ve doğru aksiyonlarla insan gücünü yöneten markalar ise "lowemark" hedefine hızla yaklaşacaktır. Personel eğitim ve gizli müşteri denetimi noktasında müşterilerimize sunduğumuz benzersiz programlarla tüm müşterilerinizin yüksek standartlarda hizmet alımını garantilerken artık reklamlarınız müşterileriniz tarafından organik bir şekilde yapılıyor olacak. Etkin personel yönetimi rekabet avantajının yanı sıra reklam maliyetlerinizin ve atıl personel giderlerinizin hızla azaltılması ve toplam karlılığın artmasını sağlayacaktır.

     

<p><span style="font-family:Tahoma,Geneva,sans-serif">BANKA - FİNANS</span></p>

BANKA - FİNANS

<p><span style="font-size:14px">OTOMOTİV</span></p>

OTOMOTİV

<p>Sağlık</p>

Sağlık

Özel Hastaneler: gizli müşteri yöntemiyle Tüm Hizmet birimlerinin denetimi içeren projeler
İlaç firmaları: Spesifik  ilaç gruplarının eczanelerde öneri kontrolleri 
Medikal sektörü: Ürün bulunurluk ve şart name uyum süreçleri çalışması.

Katılımlı gözlemler: Bu tür ziyareterimizde Önceden belirlenmiş bir senaryo ile gerçek yaşam durumlarını kullanarak, gizli müşteriler tehdit edici bir hastalığı olmayan hastalar olarak sunalacaklardır. Bu çalışma içerisinde gizli müşteri telefon görevlisi, laboratuvar teknisyenleri, ön büro personeli, hemşireler ve doktorlar gibi tüm personel ile etkileşimler de bulunarak sizlere yaşadığımız toplam hasta deneyimi hakkında detaylı bilgileri sunuyoruz.
Her yaş ve sınıftan gizli müşterilerimizle birebir hastanelerinizden hizmet alarak yaşamış olduğu tüm süreci gözlemler, gerekli hususları kayıt altına alır ve merak ettiğiniz tüm detayları aydınlatabilecek senaryolar eşiliğinde ziyaretlerini gerçekleştirir.